32° Açık

İYİ Parti Milletvekili Adayı Özer: Gemlik Lojistik Konuda Çok Önemli

Gündem - Mayıs 13, 2023 2:45 pm A A

Gemlik’in internet televizyonu Gemlik TV’de canlı olarak yayınlanan Seçim Gündemi programının son bölümünde konuk, İYİ Parti Bursa İkinci Bölge Milletvekili Adayı Orhan Özer oldu. Ömer Faruk Demirok’un moderatörlüğünü gerçekleştirdiği programda deneyimli gazeteciler Erkan Zambak, Hurşit Topal ve Gencay Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan Özer, içten ve samimi cevapları ile göz doldurdu.

“Gemlik Çocuğuyum”

Programda aslen Orhangazi Gürle Köyü’nden olduğunu söyleyen İYİ Partili Özer, Gemlik doğumlu olduğuna ve eşinin de Gemlikli olduğuna vurgu yaptı. İş hayatında edindiği kariyer nedeniyle ikametini İstanbul’a taşıyıncaya kadar Gemlik’te oturduğunu kaydeden Orhan Özer, “Siyasette bir şeylere niyetlendiğinizde nereden aday olacaksınız? Elbette doğup büyüdüğünüz yerden. Biz de Gemlik çocuğuyuz. Öyle olunca, eşimizin dostumuzun ve akrabamızın olduğu Gemlik’ten onlara güvenerek aday olduk” dedi.

Dolu Dolu Bir Kariyer

Programda özellikle otomotiv sektöründe önemli görevler yaptığını anlatan Orhan Özer, gelen sorular üzerine çalışma hayatı ile ilgili bilgiler verdi. Kariyerine Bursa’da Oyak Renault fabrikasında başladığını belirten Orhan Özer, ardından sırasıyla İstanbul’da Sabancı Holding merkezinde ve bir Alman şirketinde genel müdür yardımcısı olarak çalıştığını, Toyota firmasında ise genel müdürlük ve Avrupa başkan yardımcılığı görevlerinde bulunduğunu söyledi. Çok uzun yıllar yurt dışında olmasına karşın, teklifleri kabul etmeyerek ülkesine dönmeyi tercih ettiğini belirtti.

“Hizmet İmkânı Gördüğüm İçin Siyasete Yöneldim”

Niçin siyasete atıldığı yönündeki soruya Özer, bunun iki nedeni olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti: “İş hayatında edindiğim tecrübeyi hiç kimseye fayda sağlamayacak şekilde mezara götürmek istemedim. İkincisi insanlara faydalı olabileceğime ve ülke kalkınması için bir şeyler yapabileceğime inanıyorum. Zaten o nedenle bu akşam başkalarını eleştirmek için değil, yapabileceklerimi anlatmak için buradayım. Ülke insanına faydamın dokunacağına, daha fazla imkân ve refah için başarılı olacağıma inanıyorum. Milletvekili olmak çok şerefli bir görev ancak benim bu yola çıkmamda ego tatmini diye bir beklentim yok. Ben çok önemli görevlerde bulundum. Maddi beklentim de sıfır. Sadece ülkeme hizmet etmek, yardım etmek ve katkıda bulunmak için yola çıktım.”

“Yerli Otomobil Konusunda İki Bakana Görüş Bildirdim”

Programda Türkiye’nin yerli otomobili TOGG ile ilgili soruları da yanıtlayan Özer, yerli otomobil ile ilgili ilk çalışmalar esnasında dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanları Fikri Işık ve ardından Faruk Özlü’ye rapor ve fizibilite çalışmaları hazırladığını söyledi. Bu raporları talep eden özel sektör temsilcilerine de ulaştırdığını kaydeden İYİ Parti Milletvekili Adayı Özer, “Bana müracaat eden bakanlara ‘Eğer bir balon gibi sönecek bir proje istiyorsanız, ben o işte yokum’ dedim. Ama ‘Türkiye’nin Hyundai’sini birlikte oluşturalım diyorsanız, ben işimi gücümü bırakır gelirim. Beş kuruş maaş da istemem. İşin başına geçerim’ dedim. Bu, Bakan Özlü’nün çok hoşuna gitti. Kendisi ‘Orhan Bey bu işi siz yapacaksınız’ dedi. Daha sonra ayrıldık. Bir süre sonra başka politik sebeplerden bu iş devam etmedi. Yerine şimdiki yeni bakan Mustafa Varank göreve geldi. Benim kendisi ile diğer bakanlarla olduğu gibi bir görüşmem olmadı. Ardından TOBB öncülüğünde babayiğitler çıktı ve proje şu anki durumuna geldi. Şimdi biz bu projenin başarılı olması için her halükârda destekçisiyiz. Çünkü bu ülkenin bir kaynağı buraya yatırıldı. Bunu göz ardı edemeyiz. Fabrikanın açılışına da iştirak ettim. Allah bu projenin yolunu açsın. Gönülden bu projenin başarılı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Bizim Sanayide Gaza Basmamız Lazım”

Programda yöneltilen “Ülke kalkınması için ne gibi projeleriniz var?” sorusuna yanıt olarak sanayileşmeyi hedef gösteren İYİ Parti Bursa Milletvekili Orhan Özer, bir ülkenin hızlı kalkınmasının sanayi ile olduğunu vurguladı. Özer sözlerine şöyle devam etti:
“İkinci dünya savaşı sonrası Japonya’ya ve yine savaş sonrası Kore’ye bakıldığında, kalkınmalarının sanayileşme ile olduğunu görüyoruz. Bizim sanayide gaza basmamız lazım. Kalkınmayı artırmak için sanayiyi hızlandırmamız lazım. Örneğin hizmet sektörü ve sanayi sektörünü karşılaştırdığımızda mesela bir otomobil fabrikasını ele alalım. Hizmet sektörünün on katı sermayeyi otomobil sektörüne yaptığınızda hizmet sektörünün bin katı milli gelire katkı elde ediyorsunuz. Yatırımız on katı gelire katkısı bin katı. Zenginlik için bu çok çok önemli. Bunun yanında tarımsal bağımsızlık da çok önemli. Devlet dışarıdan daha ucuza getirme şansı olsa bile kendi tarımını destekleyerek kendi üreticisini öldürmeden bu ürünü iç piyasada üretilmesini sağlamalı. Bu nasıl olabilir. Devletin zengin olması ile mümkün olabilir. Üreticiyi sübvanse edebilmeyi gücü olursa yapabilir. Dolayısıyla sanayileşme ile ülkenin gücünü artırmamız gerekir.

“Gemlik Lojistik Konuda Çok Önemli”

Lojistik sektörü için Gemlik çok çok önemli bir yer. Ama ciddi manada arkada kalmış gibi. Bunun için bir demiryolu olması gerekir. En azından limanlar için bir demir yolu olmalı. Gemlik’in sanayileşme konusunda aldığı ivmeyi de devam ettirmesi lazım. Kesinlikle devam ettirilmesi lazım. Bu konuda yetişmiş insan kaynağı da var. Bu çok önemli. Zeytincilik sektöründe de zeytinin kullanım alanının artırılması lazım. Bu konuda da çalışmalara ihtiyaç var.”

Yaklaşık bir saat süren ve oldukça beğeni ile takip edilen programa seyirciler de soru ve yorumları ile iştirak ettiler.

Gündem - 2:45 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.