31° Açık

MEB: “Böyle bir kitabımız yok!”

Gündem - Temmuz 9, 2024 1:05 pm A A

Milli Eğitim Bakanlığı, “Onlar Ermiş Muradına-En Güzel Türk Masalları” adlı çocuk kitabıyla ilgili tekrar gündeme gelen iddialara açıklama yaptı. Bakanlık, söz konusu içeriğin ne ders kitabı ne de yardımcı kaynak olarak kullanıldığını vurgulayarak, kitabın sadece hikaye kitabı kategorisinde yer aldığını belirtti.

MEB’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün sosyal medya ve internet sitelerinde yer alan “Onlar Ermiş Muradına” adlı masal kitabı üzerinden Bakanlığımıza yönelik ortaya atılan iddialara ilişkin bir bilgilendirme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımız sadece Bakanlığımız bünyesindeki ders kitaplarının onay sürecini yürütmektedir. Söz konusu içerik, ders kitabı veya yardımcı kaynak değildir; “hikâye kitabı” kategorisindedir. Hikâye, roman, deneme gibi kültür yayınlarına ilişkin eserlerin onay süreçleri Bakanlığımız denetimi alanında değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” dedi.

HEMPA Çocuk Derneği şikayetçi olmuştu

Söz konusu kitap, 2021 yılında da benzer iddialarla gündeme gelmişti. HEMPA Çocuk Derneği, kitaptaki “Sandık” adlı masalın bazı ifadelerinden dolayı kitabın yayın ve basımından sorumlu kişi ve kurumlar hakkında şikayetçi olmuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da o dönemde kitabı resen incelemiş ve içerikte bulunan bazı yazıların 18 yaşından küçükler üzerinde muzır ve müstehcen etkiler yaratabileceğine karar vermişti.

Gündem - 1:05 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.