32° Açık

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Gündem - Temmuz 9, 2024 9:35 am A A

Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla belirlenen zam oranları doğrultusunda, milyonlarca memur ve emekliye ödemeler gelecek hafta başlayacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuz ayında maaşlarına %24,73 oranında zam alacaklar. Ancak kök maaşı düşük olan bazı emeklilerin, zamlı maaşları bile hala 10 bin liranın altında kalacak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın bu konuda kapsamlı bir çalışma yaptığı ortaya çıktı. Bakan Işıkhan’ın önerdiği çözüm ise emekli maaşlarının üç farklı seviyeye yükseltilmesi: 11 bin 500 TL, 12 bin TL ve 12 bin 500 TL.

Rakamlar kabineye sunuldu

Bakan Işıkhan’ın emeklilere seyyanen zam yapılması önerisini kabine toplantısında sunduğu öğrenildi. Vedat Işıkhan, emeklilerin durumunu iyileştirmek için çabalarını sürdürüyor. Çalışma Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu teklifler üzerinde çalışma yapacaklar. Meclis’te yasalaşması halinde, kabul edilen alternatif maaş artışları emeklilerin maaşlarına yansıtılacak.Önerilen üç alternatiften biri olarak, 10 bin TL maaş alan emeklilerin maaşlarının 12 bin TL’ye yükseltilmesi durumunda, bu düzenlemeden 3 milyon 800 bin emekli faydalanacak. Eğer maaşlar 12 bin 500 TL’ye yükseltilirse, 4 milyonun üzerinde emekli bu artıştan yararlanacak.

Diliyoruz ki enflasyon aşağıya doğru çekilsin

Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine %19,31 enflasyon farkı zammı verileceği bildirildi. Ancak Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu oranın yetersiz olduğunu belirtti. Yalçın, “Bu rakamın uzun vadede çalışanları zorlayacağını düşünüyoruz. Enflasyonun düşmesini umut ediyoruz. Çünkü ne kadar zam alırsanız alın, düşük enflasyon ve piyasa istikrarı sağlanamazsa, aldığınız zam etkisiz kalabilir” şeklinde konuştu.

Gündem - 9:35 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.